Bengt och Armin jobbar på bra för att förstärka truppen för 2023.
Igår blev ännu en pusselbit klar när Bengt fick klart med 20-åriga anfallaren Moa Karlsson.
Moa kommer från Kungsör men är nyligen hemkommen från studier och spel i Daytona Beach Florida.
Innan avresan till USA spelade hon med Eskilstuna United.
Snabba fakta:
Namn: Moa Karlsson
Ålder: 20 (02)
Bor: Eskilstuna
Position: Forward
Kommer från Kungsör, tidigare klubbar Eskilstuna United
Kommer närmast från 2 års studier och spel i USA, Emby-Riddle Womens Soccer - Daytona Beach FL.
Hur var tiden i USA och hur gick det fotbollsmässigt?
"Tiden i USA har varit superbra! Vi var ett duktig lag som vann mycket. Första året vann vi serien och andra året kom vi 2a. Båda åren jag var med vann vi playoff turneringen som spelas efter serien och gick till Nationals. Mycket utmaning och hårt motstånd vilket har utvecklat mig enormt fotbollsmässigt och personligt."
Nu är du tillbaka i Sverige, varför blev det BK30?
Jag känner många i laget sedan innan då jag spelat i flickakademin och i distriktslaget i Västmanland. Jag och Armin har haft kontakt under tiden jag vart i USA så kändes som en självklarhet att komma och provträna hos BK30 när jag kom hem från USA i mitten av december.
Hur känns det att vara igång med försäsongsträningen?
Riktigt kul att vara igång med träningen och lira fotboll igen efter all ledighet. Av de träningar jag varit med på så tycker jag laget ser väldigt bra ut så ser verkligen framemot denna säsong.
Din målsättning kommande säsong?
Som forward är det ju alltid att göra mål och vara involverad vid mål. Det är något som jag gör när jag spelar min spelstil vilket jag hoppas kunna göra här i BK30 under säsongen!
Så här säger Armin om Moa...
"Vi har sökt efter en forward sen i somras eftersom vi bara har en nia i truppen. Moa är en bra djupledsspelare samtidigt som hon är skicklig i spelet runt motståndarnas straffområde.
Hon har de egenskaperna vi letat efter hos en forward. Vi ser fram emot att se henne utvecklas i vår miljö."
Vi avslutar med att hälsa Moa välkommen till klubben och hoppas du ska trivas fint i laget och på Ringvallen.
Heja BK30!