Huvudtränaren Francisco Torres sammanfattar damernas säsong:
Säsongen 2026 har varit en riktig berg- och dalbana. Vi gick in i säsongen med en stark försäsong och en positiv känsla inför det som väntade. Tyvärr drabbades vi av flera korsbandsskador på nyckelspelare, vilket satte tydliga begränsningar för våra förutsättningar.
Samtidigt har laget genomgått en enorm utveckling. Med ett ungt lag har vi behövt lägga mycket arbete på att etablera grundprinciper, skapa en gemensam spelidé och ställa nya krav. På många sätt har vi fått börja om från början och bygga en stabil grund för framtiden.
Trots utmaningarna har vi vid flera tillfällen fått se prov på den fotboll vi vill spela. Vi har gjort många vackra spelmål där hela laget har varit delaktigt, och vi har dessutom fått beröm från motståndare för vårt sätt att spela och det vi vill uppnå på planen. Det är ett kvitto på att arbetet med vår spelidé har gett resultat och att vi är på rätt väg.
Inför säsongen hade vi en annan målsättning, men med tanke på de utmaningar vi har ställts inför är vi givetvis nöjda med det vi har åstadkommit. Ledarstaben har gjort sitt yttersta för att ge laget bästa möjliga förutsättningar utifrån de omständigheter vi haft att arbeta med.
Sammantaget landar jag i att det har varit en godkänd säsong, där framför allt lagets utveckling och progression är något att ta med sig.
Nu ligger mitt fokus på att bygga en trupp inför 2027 där vi delar samma syn på vilja, ambition och vad som krävs för att utvecklas tillsammans. Vi kommer att se över möjligheterna att förstärka laget med nyförvärv som kan bidra till att ta oss framåt och höja konkurrensen i truppen.
Jag är stolt över samtliga spelare som har representerat BK30 under den här säsongen. Alla har varit en del av vår resa, och jag ser fram emot att fortsätta bygga vidare på det arbete vi har påbörjat.
Avslutningsvis vill jag rikta ett stort tack till mina kollegor i ledarstaben, som alltid finns där och som jag kan lita på i både med- och motgång. Ert engagemang och arbete betyder mycket.
Nu blickar vi framåt mot 2027, där vi absolut kommer vara ett lag att räkna med! 🖤🤍














