Måndagens match mot IFK Västerås U var en riktig kanonmatch från våra spelares håll!
Rörelse, fart, snygga frispelningar och ett samspel som verkligen värmde oss som såg matchen.
Resultatet 9-1 var i underkant och med lite tur med frilägena borde det ha bli ett par mål till.
Domare gjorde ett bra jobb, men visade hur svårt det är när man inte har linjedomare.
Pga flytten av IFK-matchen förra veckan är nästa match redan onsdag den 15 september – kl 19.00 på Ringvallens konstgräs.
För motståndet står Sörstafors Kolbäck FK – återigen en ny bekantskap för oss. Det är möjligt att Kolbäck haft damfotboll tidigare, men den här gången har de spelat i Div 4 sedan 2019.
Laget har hittills placerat sig i seriespelet runt plats 7-8, men i år har starten varit riktigt bra. 3 segrar och 1 förlust (Sala FF borta) visar att möjligheten till spel högre upp finns.
Värt att notera att förra matchen vann SK FK med 17-0 mot Kungsör! Snacka om målform!
Det är alltså ett målhungrigt lag vi ställs mot i onsdagens match. En match ni VERKLIGEN inte vill missa.
Pga ledarmöte tisdag kväll, är det egen återhämtningsträning idag och truppen blir klar under onsdagen.
Väderprognosen säger klart väder, lite sol och runt 11-14 grader. Det finns m a o ingen anledning att inte gå! 😊
Välkomna Sörstafors Kolbäck FK, domare, ledare och publik!!
Damstyrelsen